Sun September 15, 2019   |   یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۸  
   
 
 
  راهبرد مشارکت دستگاه  |  ارتباط با مدیران  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  مناقصه و مزایده  |  پیام ها و اطلاعیه ها
عبـاس صوفـی
شهـردار همـدان
     مناقصه و مزایده
اجراي پروژه آسفالت
اصلاحیه و تمدید آگهي مناقصه واگذاری امور خدمات شهري در محدوده هر يك از مناطق 4 گانه شهرداری همدان
واگذاری امور خدمات شهري در محدوده هر يك از مناطق 4 گانه شهرداری همدان
اصلاحیه آگهی فراخوان مرکز داده پشتیبان شهرداری همدان
خرید ، نصب ، اجرا، آموزش و پشتیبانی سه ساله مرکزداده پشتیبان شهرداری همدان
بیشتر ...
     پیام ها و اطلاعیه ها
تعرفه عوارض محلي و بهاي خدمات شهرداري همدان مصوب سال 1398 اعلام شد
برنامه ملاقات عمومي شهردار محترم همدان با ساکنين منطقه 1 _ 21 آذرماه 97
برنامه ملاقات عمومي شهردار محترم همدان با ساکنين منطقه 2و 3 _ 13 آذرماه 97
برنامه ملاقات عمومي شهردار محترم همدان با ساکنين منطقه 2و 3 _ 27 شهريور 97
برنامه ملاقات عمومي شهردار محترم همدان با ساکنين منطقه 1و4_ 12 تيرماه 97
بیشتر ...
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٨/٠۵/٢۶ تعداد بازدیـد : ۶٧   بازگشت
 
 
 آبگیری زباله‌های منزل، گامی در حفظ محیط زیست شهری

نفوذ شیرابه‌های حاصل از زباله به بخش‌های پایین دست، آب را آلوده کرده و به گیاهان آسیب می‌رسانند. بخش عظیمی از زباله‌ها در طبیعت نیز توسط خود مردم با حضور و تفریح در طبیعت رها می‌شود. با ظلمی که به طبیعت می‌کنیم، دشمنانه به همه چیز آسیب می‌رسانیم.

 
 

زهرا ذوالفقاری: با بالا رفتن دمای هوا، و وجود حشرات در فضا، یکی از مواردی که به چشم میخورد، جمع شدن حشرات در دور زبالهها، بر اثر شیرابه راهی شده از آنها است، علاوه بر این، این فضا اضافه بر اینکه منظر زشتی را ایجاد میکند، باعث ایجاد بوی نامطبوع نیز میشود که هر شهروندی یا هر مسافری با دیدن این منظره آزرده خاطر میشود، مدیریت شهری همدان اقدامات بسیاری را در راستای پاک سازی محیط شهر، جمعآوری زبالهها و... انجام میدهد، اما یک سری مسائل نیازمند کمک و مشارکت شهروندان است، که از آن جمله میتوان به نحوه جمعآوری زباله اشاره داشت، از سویی دیگر هر ساله هزینههای بسیاری برای تعویض کف مخازن زباله صورت میگیرد، چرا که بر اثر شیرابهای که از زباله جاری شده، از بین میرود، اینجاست که نقش شهروندان مهم میشود.

نفوذ شیرابههای حاصل از زباله به بخشهای پایین دست، آب را آلوده کرده و به گیاهان آسیب میرسانند.

بخش عظیمی از زبالهها در طبیعت نیز توسط خود مردم با حضور و تفریح در طبیعت رها میشود.

با ظلمی که به طبیعت میکنیم، دشمنانه به همه چیز آسیب میرسانیم.

حفظ محیط زیست وظیفه همگان است، در غیراین صورت، برای نسل آینده پاسخی نداریم.

ما آشتی با خود، دیگران و محیط زیست را فراموش کرده ایم، حفظ طبیعت و محیط زیست موضوع مهمی است که همه بایستی به آن توجه کنند.

ما در کشوری زندگی میکنیم که فرهنگ گردشگری در آن شکل گرفته، بنابراین آشتی با طبیعت نیز بایستی مورد توجه قرار گیرد.

*در همدان روزانه بالغ بر 420 تن زباله تولید و توسط شهرداری همدان به سایت دفع زباله منتقل میشود و تفکیک زبالهها 3 میلیارد تومان هزینه میخواهد.

 

حدود 60 تا 70 درصد زبالههاتر هستند و پس از جمع آوری و تلنبار شدن از آنها شیرابه بد بو تولید میشود.

معاون خدمات شهری شهردار همدان، گفت: در کنترل تولید زباله 3 مرحله وجود دارد که باید برای کنترل تولید شیرابه به این مراحل توجه کرد.

وحید علیضمیر افزود: مرحله اول تولید محصول است که این مرحله پیش از رسیدن یک کالا به محل مصرف خود است اما مرحله دوم مرحله حمل و نگهداری و خرید کالاست و مرحله سوم مرحله مصرف و اصطلاحا نقطه اصلی تولید زباله و پسماند است.

وی اضافه کرد: شیرابه عموما در مرحله سوم تولید میشود یعنی تک تک کالاهای مصرف شده پسماندی تولید شده اما این پسماند خشک نیست و به صورت‌‌تر به چرخه جمع آوری زباله سپرده شده است.

این مسؤول ابراز کرد: برای مثال یک شهروند یک بطری آب معدنی خریداری میکند و نیمی از آن را میخورد اما به جای آنکه ابتدا آب باقیمانده در ظرف را در جوی یا شبکه فاضلاب تخلیه کند و سپس بطری را به سطل زباله بیندازد به یکباره بطری و باقیمانده آب را به داخل سطل میاندازد. همین امر باعث میشود تا آب از بطری خارج شده و با سایر زبالهها مخلوط شود و شیرابه تولید کند.

وی ادامه داد: در مثالی دیگر خانم خانه دار اقدام به تعویض قوری چای میکند و پیش از آنکه رطوبت تفاله چای را بگیرد و اصطلاحا آن را خشک کند همانطور خیس به داخل کیسه زباله میریزد در حالی که اگر یک سبد توری در سینک ظرفشویی خود قرار دهد و رطوبت تفاله چای را بگیرد در کاهش تولید شیرابه  مؤثر بوده است.

علیضمیر با تأکید بر عواقب عدم آبگیری پسماند و اثرات شیرابه ناشی از آن  بر محیط زیست و سلامت شهروندان خاطر نشان کرد: شیرابه یکی از منابع اصلی آلاینده در مراکز دفن پسماند است و نفوذ شیرابه در خاک علاوه بر آلوده ساختن آبهای زیر زمینی، اثرات نامطلوب زیادی بر محیط زیست بر جای میگذارد ضمن اینکه حین انتقال و جمع آوری پسماند ریزش شیرابه موجب انتقال بسیاری از بیماریهای پوستی، اگزما،  بیماریهای تنفسی و باکتریایی شده و  معضلات بهداشتی فراوانی را فراهم میآورد.

* زباله در تعریف همه ما همان چیزهای دورانداختنی است که داخل یک کیسه بزرگ میریزیم و اگر شهروند خوبی باشیم اوایل شب آن را بیرون در میگذاریم. اما این کیسه زباله به کجا میرسد؟

تا به حال با دقت به سطل زبالهای که بیرون در میگذارید نگاه کرده اید؟ به این فکر کرده اید که چه چیزهایی را داخل آن میریزید و سرنوشت دورریزهای شما به کجا میرسد؟ آیا به این فکر کرده اید چه چیزهایی داخل سطل شما واقعا زباله هستند؟ آیا فکر کرده اید که چطور میتوانید حجم زباله هایتان را کم کنید؟ یا اینکه چطور از بوی بد این سطل زباله بکاهید؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که شاید این بدبوی دورانداختنی مفید باشد طوری که بتوان با آن کارهای اقتصادی زیادی انجام داد؟

میزان تولید زباله برای هرنفر متفاوت است. اما تابه حال به این فکر کرده اید که روزانه در خانه شما چه میزان زباله تولید میشود؟ آن وقت در سطح بزرگتر در کوچه شما به طور متوسط چندکیلو زباله شبها بیرون خانه گذاشته میشود و حالا در سطح کلانتر منطقه شما چه میزان زباله دارد؟ اصلا زباله شامل چه چیزهایی است.

*حواستان به شیرابهها باشد

 

مدیر منطقه سه شهرداری همدان با بیان اینکه یکی از مشکلات، تولید شیرابه از زبالهها است، گفت: شیرابههای تولیدی باعث از بین رفتن کف مخازن زباله میشود و هر ساله باید هزینههای زیادی را برای تعویض کف مخزنها متحمل شویم.

محمدرضا فیضی منش با بیان این مطلب که شهروندان باید آب زبالهها را بگیرند، افزود: قبل از خالی کردن زبالههای‌‌تر در سطل زباله، باید آب آن در آبکش رفته باشد تا بعدا باعث تولید شیرابه نشود.

وی گفت: شیرابهها یعنی همان آب بد بو و متعفنی که از زبالههای ما بیرون میزند، بزرگترین معضل پسماندهاست که صدمات جبران ناپذیری به سلامتی افراد و محیط زیست میزند.

* شیرابه بزرگترین معضل پسماندهاست که صدمات جبران ناپذیری به سلامتی افراد و محیط زیست میزند

وی اظهارکرد: شیرابه یک بخش ناگزیر از زباله است که باید تلاش کنیم به حداقل برسد، و اگر زباله ما رطوبت نداشته باشد شیرابه آن کم میشود.

این مسؤول عنوان کرد: وقتی آب به شیرابه تبدیل میشود. باید 100 برابر هزینه کنیم تا دوباره آب شود.

فیضی منش خواستار همکاری و مشارکت شهروندان در تفکیک زباله شد و گفت: باید بدانید لیوان آب، نوشابه، آبمیوهای را که میخورید ته آن را خالی کنید و بعد به سطل زباله بریزید، و شیرابهها حتی میتوانند آسیبهای فیزیکی زیادی به کارگران حمل زباله وارد کنند.

شهروندان باید بدانند که هر پسماندی که تولید میشود، نباید داخل سطل زباله زیر سینک ظرفشویی ریخته شود، شیشه، پلاستیک، کاغذ قابل تفکیک هستند و باید به طور جداگانه دور ریخته شوند.

*در حال حاضر برای از بین بردن و جمعآوری شیرابههای ناشی از دفع زبالههای شهری حوضچهای در حال ساخت است که حدود 40 درصد آن احداث شده و تا پایان سال ساخت آن به اتمام میرسد.

 

حسین سیبی، سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان، گفت: مسائل اقتصادی و تورم موجب مدیریت مصرف توسط شهروندان شده و به دنبال این مدیریت نیز تولید زبالههای شهری کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: مسائل اقتصادی گرچه موجب بروز برخی مشکلات شده اما در موضوع مدیریت مصرف و در حوزه دفع پسماندهای شهری، کاهش زبالهها را به دنبال داشته است.

وی در رابطه با چگونگی دفع شیرابه پسماندهای شهری خاطرنشان کرد: شیرابهها معمولاً در محل دفن زباله ایجاد میشود و تا چندی پیش برای از بین بردن آن نیز با جمعآوری در یک سطح باید تبخیر میشد و این موضوع صدمات زیادی را به محیط زیست وارد میکرد.

سیبی بیان کرد: در حال حاضر برای از بین بردن و جمعآوری شیرابههای ناشی از دفع زبالههای شهری حوضچهای در حال ساخت است که حدود 40 درصد آن احداث شده و تا پایان سال ساخت آن به اتمام میرسد.

وی اضافه کرد: مبلغی افزون بر 2 میلیارد تومان اعتبار احداث این حوضچه است که با اتمام ساخت آن، شیرابه زبالهها در آن جمع آوری میشود و قرار میگیرد.

سرپرست سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان در پایان با بیان اینکه ساخت این حوضچه در راستای نگهداری صحیح از محیط زیست است، عنوان کرد: نقشه ساخت این حوضچه بر اساس طرح مشاور بوده و مکانیزه است.

 
     
 
 
 
 
نقشه شهر همدان    
پورتال جامع شهر همدان    
ضوابط شهرسازی و معماری    
تعرفه عوارض و بهای خدمات    
مناقصه ، مزایده و فراخوان    
آگهی ها و اطلاعیه های شهروندی    
بانک ایده های مدیریت شهری    
آمارنـامه شهرداری همدان    
 
 
 
© 2005 - 2019  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١١۵ کاربران آنلاین :
۹۰۶,۴۶۷ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
شورای شهر همدان
سازمان فناوری اطلاعات
پورتال جامع شهر همدان
بانک اطلاعات شهری
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
طرح ها و پروژه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان