Fri August 14, 2020   |   جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹  
   
 
 
  راهبرد مشارکت دستگاه  |  ارتباط با مدیران  |  ارتباط با ما      صفحه اصلی  |  اخبار و رویدادها  |  مناقصه و مزایده  |  پیام ها و اطلاعیه ها
عبـاس صوفـی
شهـردار همـدان
     مناقصه و مزایده
فروش 4 قطعه زمین مسکونی شهرک فرهنگیان
فروش 2 قطعه باغ در بلوار ارم
فروش 2 قطعه زمین مسکونی بلوار بعثت
فروش 2 قطعه زمين مسکوني بلوار بعثت
فروش 5 قطعه زمین تجاری مجتمع کشاورز
بیشتر ...
     پیام ها و اطلاعیه ها
تعرفه عوارض و بهای خدمات سال 1399 شهرداری همدان
تعرفه عوارض محلي و بهاي خدمات شهرداري همدان مصوب سال 1398 اعلام شد
برنامه ملاقات عمومي شهردار محترم همدان با ساکنين منطقه 1 _ 21 آذرماه 97
برنامه ملاقات عمومي شهردار محترم همدان با ساکنين منطقه 2و 3 _ 13 آذرماه 97
برنامه ملاقات عمومي شهردار محترم همدان با ساکنين منطقه 2و 3 _ 27 شهريور 97
بیشتر ...
 
 
 
  تاریخ انتشار : ١٣٩٩/٠۵/٠٧ تعداد بازدیـد : ٢١٢   بازگشت
 
 
 بافت‌های‌ فرسوده و ناکارآمد مشکل امروز شهرها

امروزه یکی از مشکلات عمده شهرها وجود هزاران هکتار بافت‌ فرسوده و ناکارآمد شهری در آن‌ها است که خود سرآغاز بسیاری از مشکلات و معضلات شهری بوده و زمینه‌ساز ناپایداری در بسیاری از شهرها را فراهم کرده اسـت

 
 

 

امروزه این بافتها از هر لحاظ بهخصوص کالبدی، ساختاری و عملکردی دچار کمبودهایی شدهاند و آنگونه که باید جوابگوی نیاز ساکنان نیستند؛ چراکه زندگی سالم و باکیفیت شهری با مطلوبیتهای بصری و سیمای شهری در این بافتها به دلیل فرسودگی جریان سرزنده و پویایی ندارد.

شهروندان و ساکنان بافتهای فرسوده و ناکارآمد شهری با مشکلات متعـدد اقتصـادی و اجتمـاعی همچـون نـاهمخوانی کالبـد و فعالیـت، وجـود عناصـر ناهمخوان و ناهمگون شهری، کمبود سرانه برخی کاربریها مانند فضاهای سبز فراغتی، فرهنگی و پارکینگ، فقدان سلسله مراتب مناسب در شبکه ارتباطی و عدم امکان نفوذپذیری به داخل بافت، تراکم و تمرکز جمعیـت و فعالیتهـا، افـول اقتصادی، افول کیفیت کالبدی، کاهش ارزش محلهای مسکونی، افـول کیفیتهـای اجتمـاعی، شـرایط نـامطلوب زیستمحیطی، دشـواریهای دسترسـی و مشـکلات ترافیکـی و انحطـاط کیفیتهـای فرهنگـی و بصـری دستبهگریبان هستند.

یکی از سیاستها و راهکارهای نجات مناطق فرسوده، بـازآفرینی شـهری است. بازآفرینی شهری به مفهوم احیا، تجدید حیات و نوزایی شـهری و بـه عبـارتی دوبـاره زنـده شـدن شـهر و سازمان فضایی کالبدی آن است.

در بازآفرینی شهری، توسعه شهری به مفهوم رشد کمی عناصر کالبدی شـهر بـرای اسکان جمعیت و ارتقای کیفیت زندگی، در قالب طرحهای توسعه شهری رخ خواهـد داد.

بـا توجـه بـه تعریف بازآفرینی شهری میتوان گفت طرحهای بازآفرینی شهری سعی در استفاده از ظرفیتهای موجود در منـاطق فرسوده دارند و بنابراین سعی دارند با بهرهگیری از مشارکت گسترده عمومی با صرف کمترین بودجه، حیـات اجتمـاعی و رونق اقتصادی را مجدداً به بافت بازگرداند. باز زنده سازی و احیای این گونه بافتها در درون هسته مرکزی باعث جلوگیری از تخریب باغات و فضای سبز اطراف شهرها میشود.

مدیریت شهری و سیاست گذاران شهری باید با دوری از شعار با کمک سایر دستگاههای متولی از جمله میراث فرهنگی، اداره کل راه و شهرسازی، استانداری، بانکهای عامل و شهروندان ساکن در این مناطق برای بازآفرینی شهری و احیای این مناطق اقدام جدی کنند؛ چراکه بیشتر جمعیت شهری در این مناطق حضور دارند و حق قانونی آنهاست که از کیفیت زندگی شهری مطلوب برخوردار باشند. لذا مدیریت شهری کهن شهر همدان باید با محقق کردن وعدههای خود برای این مناطق اقدامی کند تا در این مناطق شاهد ارتقای کیفیت فضاهای شهری، بالا رفتن مطلوبیتهای بصری، بهبود سیما و منظر شهری، رونق اقتصادی، مشارکتهای اجتماعی و در نهایت رضایتمندی مردم از مدیریتشهری باشیم.

مدیریت ارشد استان همدان نیز باید ضمن اتخاذ تدابیر ویژه و طرحهای بازآفرینی موضعی، بودجه مناسبی برای ارتقای کیفیت زندگی و اشتغال مردم این مناطق اختصاص دهد؛ چرا که حضرت امام خمینی(ره) فرمودند: مردم مستضعف و محروم جامعه صاحب اصلی انقلاب و کشور هستند؛ و در تمامی بزنگاههای تاریخی و پر خطر حامی و پشتیبان نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده در حالی که بعد از گذشت 41 سال از پیروزی انقلاب اسلامی برای این ولی نعمتان در توسعه شهری و رفاه اجتماعی مبتنی بر عدالت محوری کار خاصی انجام نشده است و باید در گام دوم انقلاب در این حوزه خدماتی که در خور مردم شریف و نجیب مناطق محروم همدان است تقدیم نماییم به طوری که این مناطق انعطاف پذیر و تاب آور، زیست پذیر و پایدار به سمت رونق اجتماعی و رفاه شهری حرکت نماید.

 

ابراهیم مولوی

رئیس کمیسیون مطالعات شورا

 
     
 
 
 
 
نقشه شهر همدان    
پورتال جامع شهر همدان    
ضوابط شهرسازی و معماری    
تعرفه عوارض و بهای خدمات    
مناقصه ، مزایده و فراخوان    
آگهی ها و اطلاعیه های شهروندی    
بانک ایده های مدیریت شهری    
آمارنـامه شهرداری همدان    
 
 
 
© 2005 - 2020  Hamedan.ir
آمار و اطلاعات کاربران
١٧ کاربران آنلاین :
۱,۱۳۱,۸۷۵ تعداد بازدید :
   
   
 
سایت های مرتبط
شورای شهر همدان
سازمان فناوری اطلاعات
پورتال جامع شهر همدان
بانک اطلاعات شهری
 
لینک های مرتبط
شهر الکترونیک همدان
پایگاه اطلاع رسانی
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
 
دسترسی سریع 
اخبار و رویدادها
پیام ها و اطلاعیه ها
مناقصات و مزایدات
طرح ها و پروژه ها
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال متعلق به شهرداری همدان بوده و هر گونه کپی برداری بدون ذکر منبع غیر مجاز می باشد
طراحی و پشتیبانی : سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری همدان